Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Açılış seansında Haziran vadeli kontrat bir önceki seans kapanışının yüzde 0.3 üzerinde 6.290.00’dan işlem gördü.

Dün alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 3,3 üzerinde 6.273,00 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında 6.280,75 puana yükseldi.

Analistler, değerli merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı ve yoğun bir veri gündeminin olduğu haftanın son gününde küresel borsalarda pozitif bir seyir gözlendiğini söyledi.

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizinde değişikliğe gitmezken, dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) üç ana politika faizini 25 baz puan artırdı. Japonya Merkez Bankası (BoJ) da bugün para politikası kararlarını açıklayarak politika faizi ve getiri eğrisi hedef bandını değiştirmedi.

Analistler, Fed’in politika faizini sabit tutmasının ardından piyasalarda oynaklığın arttığını belirterek, sıkılaştırma politikasının sona yaklaştığına dair artan beklentilere rağmen bu yıl iki faiz artırımı daha yapılabileceğinin sinyallerini verdi.

Analistler, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcı Anketi ile konut fiyat endeksi, Euro bölgesindeki enflasyon ve ABD’deki Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven endeksinin yurt dışında takip edileceğini ve direnç seviyelerinin bugün belirleneceğini belirtti. teknik açıdan endeks sözleşmesinde 6.300 ve 6.400. 6.200 ve 6.100 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in de bugün piyasaların kapanmasının ardından Türkiye’nin kredi notu değerlendirme raporunu açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu