Haber

Türk Kızılayı günlük çadır üretimini ikiye katladı

Türk Kızılayı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından günlük çadır üretimini ikiye katladı.

Türk Kızılayı’nın Etimesgut Yerleşkesinde 70 yıldır afet çadırlarının üretildiği Çadır Tekstil bölümünde AFAD’dan geçen siparişler üretiliyor.

İlgili Makaleler

AFAD için üretim alanında basın mensuplarına bilgi veren Türk Kızılayı Çadır Dokuma Kümelenmesi Genel Müdürü Ömer Faruk Özgün, olağan dönemde günde 200-250 çadır üretildiğini söyledi.

Özgün, “Afetle birlikte üretim kapasitemizi hemen ikiye katladık. Şu anda gece gündüz 24 saat prensibiyle üretim yapıyoruz. Günde 500 çadır üretebiliyoruz. Her gün afet bölgesine 4-5 tır gönderebiliyoruz.” gün.” söz konusu.

“Laboratuvar testlerinden geçemezse üretime başlayamayız”

Daha önceki planlar kapsamında deprem öncesi bölgeye 15 bin çadır sevk ettiklerini kaydeden Özgün, ürettikleri çadırın teknik detaylarını anlattı.

Özgün şunları söyledi:

“Aile çadırı ve kışa özel hazırlanmış 16,5 metrekarelik bir çadır. İki duvardan oluşuyor. Dış duvar ve iç duvar. Ortada bir hava tabakası kalıyor. İçerisindeki kalın kumaşlar ve keçe sayesinde ortasındaki hava tabakası çok güzel bir ısı yalıtımı sağlıyor.Çadırımızın en değerli özelliği alev almaz,su tutmaz ve küf tutmaz olmasıdır.AFAD bizden bu kuralları kesinlikle talep etmektedir.Çadır yaparsa üretime başlayamayız. laboratuvar testlerinden geçmiyor.Türk ailelerini düşünerek kurduğumuz çadırımızın girişinde antre bölümü var.Aile ayakkabılarını çıkarıp girebiliyor.İçeride yaşam alanı var.Soba kurulmuş. Bir boşluk var. Ocağın kurulduğu yerler ısıya karşı çok sağlam tasarlanmış.”

habertasova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu