Teknoloji

OpenAI’ın Sora Modeline Dişli Rakip Olacak Metinden Video Oluşturma Aracı “Kling” Tanıtıldı: İşte Ağzınızı Açık Bırakacak Örnekler [Video]

OpenAI, geçtiğimiz aylarda metinlerden gerçekçi videolar oluşturabilen Sora isimli yapay zekâ modelini tanıtmıştı. Model hâlâ kullanıma açılmasa da gelen örnekler herkesin ağzını açık bırakıyordu. Tabii ki bu tarz araçlar çıkaran tek şirket OpenAI değildi. Örneğin nisan ayında Çinli şirket Shengshu Technology’nin Vidu isimli benzer model tanıttığını görmüştük.

Şimdi ise yine Çin’den bir metinden yapay zekâ oluşturma modeli geldi. Son iki gündür sosyal medyayı ele geçiren bu aracın ismi “Kling”. Çinli video platformu Kuaishou tarafından paylaşılan model, herkesin ağzını açık bırakan gerçekçi videolar oluşturabiliyor. Hatta bazı örneklerde Sora’dan daha iyi olabileceği bile görülebiliyor.

1080p çözünürlükte 2 dakikaya kadar çıkan ultra gerçekçi videolar üretebiliyor

*Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Kling; daha uzun videolar, daha gelişmiş hareket, daha iyi komut takibi ve çoklu çekim sekansları gibi özelliklere sahip. Modelin videolarına baktığımızda direkt gerçek sanılabilecek örnekler oluşturabildiğini görebiliyoruz. Bu örnekleri içeriğimiz boyunca görebilirsiniz.

*Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Kuaishou’ya göre Kling yapay zekâ modeli, tek bir komuttan 30 FPS 1080p videolar üretme yeteneğine sahip. Üstelik bu videoların süresi rakiplerinden daha da uzun. Öyle ki şirket, 2 dakika uzunluğa kadar video üretebildiğini söylüyor. Karşılaştırma yapacak olursak Sora, 1 dakikaya kadar üretebiliyordu.

*Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Videolarda fotogerçekçiliğin üst seviyelerde olması sosyal medyada herkesin dikkatini çekti ve “Sora’dan daha mı iyi?” sorularını gündeme getirdi. Şirkete göre model, gerçek dünya fiziğini doğru bir şekilde simüle etme yeteneklerine sahip. Ayrıca Kling’in, üretkenlik yetenekleri dışında daha iyi mimik ve hareket sağlamak için gelişmiş 3 boyutlu yüz, vücutları yeniden yapılandırma gibi özellikleri de var.

*Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Tabii ki Kling de diğer yapay zekâ modelleri gibi kusursuz değil. Diğer video veya fotoğraf üretme araçlarında gördüğümüz bulanık bölümler, garip hareketler ve detaylar bu modelde de mevcut.

*Videoyu görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Kling, aylardır çıkış yapamayan Sora’nın aksine bekleme listesi yoluyla kullanıcılara sunuldu. Ancak Çin’e özel mi olacağı konusunda bir bilgi yok. Dünya çapında çıkış yaparak gerçekten de Sora’ya rakip olup olmayacağını bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu