Haber

‘Yerebakan’ yürek burkan!(ÖZEL HABER)

Mehmet ÇETİNKAYA/ A GAZETE (BURSA İGFA)
Kurtlar Vadisi’nin ‘Başsız Abidin’i, Kolpaçino’nun ‘Ekrem Abi’si olarak anılan Abidin Yerebakan, TRT 1’de yayınlanan Al Sancak dizisi ve İnegöl’de çekilen ‘DOZ’ sineması hakkında Gazete’ye açıklamalarda bulundu.

Al Sancak’ın orijinal dizisinde Milli Savunma’da gelinen noktayı aktararak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin meselesini ele aldığını söyleyen Yerebakan, ancak kendisinde birçok hikâye olduğunu belirterek, “Oynadığım Vedat karakterini içselleştirdim. severek oynayın. Şimdiye kadar 11 bölüm oldu.”

İlgili Makaleler

‘KESME ARALIĞI ÇOK FARKLI’

Rol aldığı dizi ve filmlerden oldukça farklı seyirci kitlesine hitap ettiğini ve puan aralığının çok farklı olduğunu söyleyen Abidin Yerebatan, “Kurtlar Vadisi ile çıkış yapmıştık. 30 yaş üstü insanlar beni Kurtlar Vadisi olarak bilir. Kolpacino 5’ten 30’a herkesi yakaladı” dedi.

Kolpaçino’da ölü bir karakteri canlandıracağını duyunca şaşırdığını belirten Yerebakan, “Şafak bana işi getirdi. ‘Abi ölü taklidi yapabilir misin’ dedi. Ölüyü nasıl oynayacağım dedim. Yazıldı, oynadık, sonuç çok güzel çıktı ve Ekrem Ağabey efsane oldu.” Polat Yağcı’nın yapımcılığında Kolpaçino 4’ün Haziran ayında çekileceğini söyleyen Abidin Yerebakan, “Kolpaçino 4’ü çekmelerinin nedeni Ekrem’i oynamak” dedi.

“’EKMEK TEKNESİNE’ GİDECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORDUM”

Abidin Yerebakan, Kurtlar Vadisi’nin yapılma amacının kendisinden önce çekilen Mecnun Yürek dizisine mafya dizisi diye hitap etmek olduğunu belirterek, “Yıllarca Osman Sınav ‘Bu bir mafya dizisi değil’ derdi. Bu tezleri çürütmek için ‘İşte sana mafya dizisi’ diye bu yazıyı yazmışlar” diyen Yerebakan, ilk çağrıldığında ‘Ekmek Vapuru’na gittiğini sandığını söyledi. sözleriyle, “O zamanlar Osman Sınav’ın üç işi vardı. Hayat Bağları, Ekmek Teknesi ve Kurtlar Vadisi. Çok bekledim. Bir gün aradım ‘Hastanede çalışıyorum, iznim izin günü” dedim. “Yazdığım bir işim var ve seni oraya göndereceğim” dedi. Beni ‘A Star Held’ dizisine gönderdi. O dizide birkaç bölüm oynadım. Ondan sonra diziye gittim. Kurtlar vadisi.Aslında şaşırdım.Ben komikim adamım bir bakayım dedim.Osman Sinav bana şunları söyledi:’Sokağa çıkalım bakalım kaç kişi sana komik diyecek soralım’ diyerek devam etti. , mafya rolüne uygunsun.’”

MAFYA KARAKTERİNİ TÜRKİYE’YE SEVEN ADAM

Abidin Yerebakan, Abidin karakterinin Türkiye’ye mafya karakterini sevdiren adam olduğunu gülerek söyledi. Liseye sadece kravat takmamak için balıkçı yaka ile gittim. Dizide mafya kravat takmak zorundadır. ‘Giyemeyeceğim’ dedim. Kravatı çıkardım, çıkardığımda Memati de çıkardı ve kravat iptal oldu.

ŞAMPİYONLAR LİGİ GİBİ OLDU

Kurtlar Vadisi’nin ilk 97. bölüme kadar başka bir dizi olduğunu, Pusu olarak devam edince ise bambaşka bir dizi olduğunu söyleyen Abidin Yerebakan, “İlk 97 bölümde Türkiye’nin en iyi oyuncuları oynadı. Şampiyonlar Ligi gibiydi. Onlarla çalışmak benim için de bir avantajdı.”

DOZ SİNEMA ÇEKİMLERİ BAŞLADI

Çekimlerine İnegöl’de başlayan, başrollerini Rauf, Halil İbrahim Kalaycıoğlu’nun Fatih ve Boğaç Aksoy’un Gökhan rolünde oynadığı DOZ filmi hakkında bilgi veren Yerebakan, İnegöllü bir iş insanı ve büyük ses getirmişti. Afrin sinemalarının unutulmaz ismi Erdoğan Yaprak’ın yapımcılığını üstlendiği, yönetmenliğini Taner Bahadır’ın yaptığı sinemanın adının sinemadaki karakterlerin baş harflerinden oluştuğunu belirten Yerebakan, “Film, sahip olduğu özelliklerle güzel bir sinema filmi olacak. uyuşturucu baronlarının çatışması ve diğer hikayeler. İnşallah güzel bir film olur” dedi.

Filmde baronlardan birini oynayan Abidin Yerebakan, “İnegöl’e gelen ilk Cumhurbaşkanı olduğu için Rauf karakterine Rauf Denktaş adını verdik. Güzel işler yapacağına inanıyorum” dedi.

FİLMDE MEME UCUNU DA ÇALIŞTIRIYOR

Filmin kendisi için farklı bir özelliği olduğunu belirten Yerebakan, “Kan bağıyla değil canla bağlı olduğum yeğenimi oynadım. Bu onun da ilk deneyimiydi. Şans getireceğine inanıyorum” dedi.

‘KALİTE DİJİTALLEŞMEYLE ARTTI’

Dijitalleşme ile birlikte sinema çok farklı bir boyut kazandı. Teknolojinin film ve dizi çekimlerini çok daha kolay hale getirdiğini söyleyen Abidin Yerebakan, “Daha önce 35 filmle çekilen filmlerin artık dijitale geçmesi büyük avantaj oldu.

Kalite yükseldi. Dijital oyun yokken tekrar oynatamazdık ama artık sahneleri kolayca yeniden çekebiliyoruz. Kurtlar Vadisi’nde oynarken drone yoktu, yüksekten çekilen sahneler için helikopter kaldırıyorduk. Artık bu iş çok daha kolay hale geldi” dedi.

Dijital platformların farklı bir mecra olduğunu, televizyonla farklı taraflarda yer aldıklarını belirten Yerebakan, “Bu mecra sinema ve televizyon gibi görünen ama alakası olmayan bir mecra.

Çünkü sadece paranızla seyredebilirsiniz. Dolayısıyla reklam gelirleri de oraya kayacak. Her türlü sektör oraya yöneleceği için bu taraf ucuz kalacak. Ne yayıncı tercih eder, ne yapımcı”.

hinis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu