Ekonomi

Yeni asgari ücretin belirlenmesinde bir ilk: Hangi formüller gündemde olacak?

Minimum fiyat 2024düzenlenecek faiz için geri sayım başladı. Geçen yılın ilk toplantısı 7 Aralıküretim yeri Asgari Ücret Tespit KomisyonuBu yıl da aynı tarihlerde toplanması bekleniyor.

18 milyon SSK’lının yaklaşık 6,6 milyonu asgari ücretli olup, artış işverenlerden Genel Sağlık Sigortalılara, isteğe bağlı sigortalılardan evde tarhana pişiren kadınlara, işsizlik sigortalılarından yerli ve yabancı borçlulara kadar pek çok insanı etkiliyor.

Bir çalışanın asgari ücreti aylık brüt 13 bin 414 lira, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 11 bin 402 lira oluyor.

Tespit heyetinde bir ilk yaşanacak: 4 işçi daha masada olacak

İşçiler, patronlar ve beşi hükümetten olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nda bir ilk yaşanacak. Önceki yıllarda bir asgari ücretliyi toplantıya davet eden Türk-İş, bu yıl farklı mesleklerden 4 taban ücretliyi masaya getirecek.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay,Konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bu yıl 5 kişilik Türkİş heyetinde farklı mesleklerden 4 asgari ücretli işçi yer alacak. Türk-İş yönetiminden bir sendikacı ile garson, akaryakıt pompacısı, berber, kasap gibi farklı mesleklerden 4 sendikasız işçi kardeşimiz yer alacak. Müzakerelerde milyonlarca asgari ücretli işçiyi temsil edecek.”

Asgari fiyat artışına ilişkin henüz resmi bir açıklama yok, beklenti yüzde 40-50 aralığında olacağı yönünde.

Enflasyona göre minimum artış hesaplaması

Asgari fiyat artışına ilişkin henüz resmi bir açıklama yok, beklenti yüzde 40-50 aralığında olacağı yönünde. Enflasyon iddiasına göre artış yüzde 40 olursa 4 bin 560 lira artarak 15 bin 962 liraya, memur maaşı artışı da dikkate alınırsa yüzde 50 artarak 17 bin 103 liraya çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu