Ekonomi

Trump medya hisseleri açığa satış endişeleriyle yükseliyor

Trump Media & Technology Group (TMTG) hisseleri, şirketin hisselerinin “çıplak” açığa satışını önlemek için Nasdaq’tan yardım talep etmesinin ardından bugün %3’ün üzerinde bir artış kaydetti. TMTG, yakın tarihli bir Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyasında ortaya çıktığı üzere, Nasdaq CEO’suna “potansiyel piyasa manipülasyonu” endişelerini iletti.

TMTG’nin CEO’su Devin Nunes, başvurusunda 3 Nisan 2024 itibariyle DJT adlı hisselerinin ABD’de açığa satış yapmanın en maliyetli olduğu hisse olduğuna dikkat çekerek, aracıların var olmayan hisseleri ödünç vermek için güçlü bir mali güdüye sahip olabileceğini öne sürdü.

Nunes ayrıca dört piyasa katılımcısını -Citadel Securities, Virtu Americas, G1 Execution Services ve Jane Street Capital- DJT hisselerindeki işlem hacminin önemli bir kısmından sorumlu olarak tanımladı.

Bu iddialara yanıt olarak Citadel sözcüsü, Nunes’in hisse senedi fiyatındaki düşüşü “çıplak açığa satışa” bağlamaya çalıştığını belirtirken Citadel’in dürüstlüğe olan bağlılığını vurguladı. Virtu Americas, G1 Execution Services ve Jane Street Capital henüz konuyla ilgili yorum yapmadı.

Bu gelişme, TMTG’nin hisselerinin geçen ay Nasdaq’taki güçlü bir ilk işlem seansının ardından yüksek volatilite yaşadığı bir zamanda geldi. Borsanın kendisi TMTG’nin talebine ilişkin sorulara yanıt vermedi. Yine de bir Nasdaq sözcüsü, borsanın piyasalarda likidite, şeffaflık ve dürüstlüğe olan bağlılığını yineledi.

Çıplak açığa satış, bir yatırımcının hisselerin ödünç alınabilirliğinden emin olmadan hisseleri açığa sattığı tartışmalı bir uygulamadır. Bu uygulama, piyasa adaletini korumayı amaçlayan düzenleyici izleme ve uygulama çabalarının odak noktası olmuştur.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu