Haber

Sudan’ın BM Daimi Temsilcisi: “BM Güvenlik Konseyi’nin müdahil olmasını tercih etmiyoruz”

BİRLEŞMİŞ Sudan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Al-Harith Idriss Al-Harith Mohamed, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Sudan’daki çatışmalara müdahil olmasını tercih etmediklerini söyledi.

Al-Harith Mohamed, New York’taki BM binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İlgili Makaleler

Sudan hükümeti ve ordusunun saldırı değil savunma konumunda olduğunu kaydeden Al-Harith Mohamed, Hızlı Güçlendirme Güçleri’nin (HDK) farklı gruplar arasında otoritesini kaybettiğini, yağmanın bu gruplar tarafından gerçekleştirildiğini savundu.

Al-Harith Mohamed, BMGK’nin rolü sorulduğunda, “Dürüst olmak gerekirse, BMGK’nın katılımını tercih etmiyoruz” dedi. dedi.

BMGK’nın “bölünmüş” olduğunu belirten Al-Harith Mohamed, “Afrika Birliği’nin silahlarını susturacağına ve Afrika sorunlarına Afrika’nın çözümlerini bulacağına inanıyoruz” dedi. söz konusu.

Al-Harith Mohamed, BMGK’nın Sudan konusunu yeterince ele aldığını ve daha fazla müdahil olmanın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iyi niyetli girişimlerini olumsuz etkileyeceğini değerlendirdi.

BMGK’nın “yumuşak bir duruş” sergilemesi gerektiğini kaydeden Al-Harith Mohamed, “BMGK’nin müdahil olması Afrika Birliği’nin çabalarını da felç edebilir. Bu nedenle BMGK’nın sert bir dille veya sert bir dille müdahale etmesini tercih etmiyoruz. sağlam adımlar.” açıklama yaptı

Sudan’da ordu ile STK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Hartum ve diğer kentlerde Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Dünya Sağlık Örgütü, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 604’e, yaralı sayısının 5 bin 127’ye yükseldiğini açıkladı.

mecitozu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu