Ekonomi

Sudan’da 7 günlük ateşkes başladı

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Suudi Arabistan ve ABD tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Sudan ordusu ile HDK arasında 7 günlük ateşkes teyit edildi.

Açıklamada, Sudan’daki çatışmanın sona erdirilmesi amacıyla çatışmanın tarafları arasında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştirilen doğrudan görüşmelerde varılan ateşkesin 22 Mayıs Pazartesi günü uygulanmaya başlanacağı kaydedildi. Sudan yerel saati ile 21:45’te.

Suudi Arabistan ve ABD’nin himayesinde imzalanan bu kısa vadeli anlaşmanın Sudan ve STK temsilcileri tarafından imzalandığı belirtilen açıklamada, 7 yıl süreyle geçerli olacak ateşkesin devam edeceği bilgisi verildi. günden itibaren tarafların onayı ile uzatılabilir.

“Uluslararası destekli ateşkes izleme mekanizması olacak”

Açıklamada, Sudanlı tarafların ateşkesin başlamasından önceki süreçte bölgede herhangi bir askeri kazanım peşinde koşmama taahhüdü verdiği belirtildi. söylendi.

Açıklamada ayrıca Cidde’deki görüşmelerin devam edeceği ve sivillere yönelik güvenlik ve insani koşulların iyileştirilmesi konusunun önümüzdeki görüşmelerde ele alınmasının beklendiği belirtildi.

Sudan genelinde uygulanacak “acil insani yardım ulaştırmak ve temel hizmetleri sağlamak” amacını taşıyan kısa vadeli ateşkes anlaşması, tarafların insani yükümlülüklere ilişkin Cidde Deklarasyonu’nda verilen taahhütlere uymasını içeriyor.

Al Jazeera televizyonunun Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberde, Sudan’da çatışan taraflar arasında bir haftalık ateşkesin sağlandığı belirtildi.

müzakereler devam ediyor

ABD ile Suudi Arabistan’ın taraflar arasında Sudan’daki krizi çözmek için 6 Mayıs’ta Cidde kentinde başlattığı müzakereler sonucunda, Sudan’daki çatışmaların durdurulması amacıyla 11 Mayıs’ta “Cidde Deklarasyonu” anlaşması imzalandı.

Açıklamada, Sudan ordusu ve HDK’nın sivil halka zarar verecek her türlü akından uzak duracağı belirtilirken, Sudan halkının çıkarlarının her iki taraf için de öncelikli olduğu vurgulandı.

259 bin kişi komşu ülkelere geçti

Sudan ordusu ile STK arasında 15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde taraflar arasında artan görüş ayrılıkları sonucu silahlı çatışma çıktı.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 843 binden fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiğini ve 259 bin kişinin komşu ülkelere taşındığını bildirdi.

IOM, çatışma devam ederse 1,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden edileceğini tahmin etti.

haberaksu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu