Haber

Rusya: Ukrayna, Moldova’yı Rusya ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Ukrayna’nın Moldova’yı Rusya ile karşı karşıya getirmeye çalıştığını belirterek, “Rusya’nın Moldova Cumhuriyeti’ndeki durumu baltalamaya çalıştığı mecazlarını kesinlikle reddediyoruz.” sözünü kullandı.

Zakharova, Moldova Devlet Başkanı Maya Sandu’nun “Rusya, ülkesindeki istikrarsızlığı bozmayı planlıyor” açıklamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sandu’nun söz konusu planların Ukrayna tarafından ülkesine teslim edildiğini belirttiğine dikkati çeken Zaharova, bunların “temelsiz” ve “temelsiz” olduğunu vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova şu ifadeleri kullandı:

“Bunlar ABD, diğer Batılı ülkeler ve Ukrayna’nın sıklıkla kullandığı klasik teknikler kullanılarak oluşturuluyor. Önce doğrulanamayan sözde gizli istihbarat bilgilerine istinaden suçlamalar yapılıyor ve ardından kendi yasadışı eylemlerini haklı çıkarmak için kullanılıyorlar.” . Bu plan hakkında yanlış bilgi yayan Kievliler.” Ana hedefi Moldova’yı Rusya ile zorlu bir karşı karşıya getirmek.”

“Rusya, Moldova Cumhuriyeti’nin güvenliği için tehdit oluşturmuyor”

Moldova yönetiminin bu tür açıklamalarla vatandaşları iç sorunlardan uzaklaştırmaya çalıştığını belirten Zaharova, şunları kaydetti:

“Rusya’nın Moldova Cumhuriyeti’ndeki durumu baltalamaya çalıştığı mecazlarını kesinlikle reddediyoruz. Batılı ülkeler ve Ukrayna’nın aksine biz Moldova ve diğer ülkelerin iç işlerine karışmıyoruz. Rusya, Moldova Cumhuriyeti’nin güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturmuyor. Moldova Cumhuriyeti eşittir ve karşılıklı ikili işbirliğinin geliştirilmesi Moldova hükümetini bilgelik göstermeye, dış provokasyonlara boyun eğmemeye ve kendi vatandaşlarının çıkarları doğrultusunda hareket etmeye çağırıyoruz.”

Moldova Cumhurbaşkanı Sandu dün yaptığı açıklamada, Rusya’yı ülkesinde yıkıcı eylemler planlamakla suçladı ve “Kremlin’in ülkemize şiddet getirme girişimleri başarılı olmayacak” dedi. terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu