Ekonomi

Needham, Azalan Teslimat Tahminlerine Rağmen Rivian’ı Desteklemeye Devam Ediyor

Needham, Rivian Automotive’e (RIVN) yönelik Satın Alma tavsiyesini doğruladı ve 2024 yılında öngörülen teslimatlardaki düşüşün ardından otomotiv şirketinin hisseleri için 12 aylık fiyat hedefini 22,00 $’a (25,00 $’dan) düşürdü.

Needham, Rivian’ın 2024 araç teslimatlarına ilişkin bahislerini yaklaşık 70.000 adede güncelledi; bu, önceki tahmin olan yaklaşık 75.000’den bir düşüş oldu. Bu revizyon, R1 modelinin üretiminin yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde süresiz olarak durdurulması ve yeniden başlatılmasının planlandığı bir konferans görüşmesi sonrasındaki beklentilerden kaynaklanıyor.

Teslimat tahminlerindeki düşüş şirketin brüt kar marjı tahminlerinin düşmesine neden olurken, Needham’ın daha önce 5,5 milyar dolar olarak hesaplanan finansman gereksinimi beklentisinin de 6 milyar dolara yükselmesine neden oldu.

“RIVN’nin, R2 modelinin gelecekteki sürümüne kadar güçlü bir konumda olduğunu düşünüyoruz. Ancak şirketin, özellikle 2026’da piyasaya sürülmesi beklenen bir araç için, yatırımcıların ilgisini canlandıracak olumlu kısa vadeli performans göstergelerine ihtiyacı var” dedi.

Bu ayarlamanın Rivian’ın hisse fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olması beklenmese de Needham, R2 modelinin Mart ayı başlarında ortaya çıkma olasılığını şirketin operasyonel etkinliğinin bir başka ölçüsü olarak değerlendiriyor.

Perşembe sabahı itibarıyla Rivian’ın hisse senedi fiyatı, piyasa açılışı öncesinde %2,15 düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu