Haber

Meteorolojiden 26 il için ‘sarı’ kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre, yurdumuzun kuzey ve doğusu Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve çevre kesimleri parçalı bulutlu Van’da aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Yağışlı olacağı iddia ediliyor.

yağış; İç Ege, Akdeniz’in iç ve batısı, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz ile İzmir, Aydın ve Muğla’nın iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlarla birlikte iç kesimlerde hava sıcaklığının 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgârın ağırlıklı olarak kuzey, Akdeniz kıyıları ve doğu kesimlerinde güneyden, hafif ile orta kuvvette, orta kuvvette, yağışın olduğu yerlerde yağış anında kuvvetli esmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

26 ŞEHİR İÇİN “SARI” KOD UYARISI

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de “sarı” kod uyarısı yayınladı. 26 ilde şiddetli yağış bekleniyor. Yetkililer ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu, yağış sırasında kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksama gibi aksiliklere karşı vatandaşları uyardı. Sarı alarm verilen 26 il ise şöyle: Afyonkarahisar, Amasya, Antalya, Aydın, Burdur, Çorum, Denizli, Isparta, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sivas , Tokat, Uşak, Yozgat, Aksaray, Karaman ve Kırıkkale.

SARI KOD NEDİR?

Hava potansiyel olarak tehlikelidir. Öngörülen meteorolojik olay olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik kurallardan etkilenebilecek faaliyetlere dikkat edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu