Ekonomi

Küresel piyasalar Fed sonrası tarım dışı istihdama odaklandı

Teknoloji şirketlerinin güçlü bilançoları ABD borsalarında yeni bir ralli başlatırken, olumlu hava Asya Pasifik endekslerine de yansıdı.

S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri perşembe gününü yüzde 1,3 artışla kapattı. Her iki endeksin vadeli işlemleri de yükselişin devam edeceğine işaret ediyor.

Asya Pasifik’te Japonya’nın Nikkei 225 endeksi %0,8, Güney Kore’nin Kospi endeksi ise %2,1 arttı. ABD tahvil ve döviz piyasaları tarım dışı istihdam öncesinde bugün sakin.

Bölge bankalarının Perşembe günü gayrimenkul kaynaklı kayıplarını açıklamasının ardından güvenli liman alımlarıyla toparlanan ABD 10 yıllık tahvil getirisi %3,82 ile bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Perşembe gününü üç baz puanlık düşüşle kapatan getiri, bu sabah %3,89’da yatay kaldı. Bloomberg Dolar Endeksi negatif.

Gözler ABD’de tarım dışı istihdam verilerine çevrildi

Fed Lideri Jerome Powell’ın Mart ayı faiz indirimi beklentilerini boşa çıkarmasının ardından açıklanacak ilk kritik bilgi Ocak ayı tarım dışı istihdam olacak.

Verilerdeki medyan beklenti, ABD ekonomisinin Ocak ayında 185 bin net istihdam yarattığı yönünde. Beklenti gerçekleşirse, Aralık ayında 216 bin istihdama kıyasla yaşanan düşüş, işgücü piyasasının soğuduğunu gösterecek. İşsizlik oranının %3,7’den %3,8’e çıkması bekleniyor.

Yatırımcılar 2023 yılında yıllık istihdamdaki revizyonu da takip edecek. Bloomberg Economics’e göre yıllık istihdamda aşağı yönlü bir revizyon, Fed’in faiz indirimine gitmeden önce bir süre daha bekleyebileceği görüşünü test edebilir.

Bloomberg ekonomistlerine göre Powell’ın açıklamalarıyla azalan Mart ayı faiz indirimi ihtimali, tarım dışı istihdamda olumsuz bir sürpriz yaşanması durumunda yeniden gündeme gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu