İş

Işıkhan: Kısa çalışma ödeneğinde prim şartı 450 güne indirilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışma hayatına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yasa tasarısına ilişkin şunları söyledi: “İşsizlik Sigortası Fonu aracılığıyla uygulanan pasif işgücü piyasası programlarının etkinliğinin artırılmasına yönelik vatandaşlarımızın yararına adımlar atmaya devam ediyoruz.”

Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının TBMM Başkanlığına sunulduğunu belirtti.

Açıklamada, “İşsizlik Sigortası Fonu kullanılarak uygulanan pasif işgücü piyasası programlarının etkinliğinin artırılmasına yönelik vatandaşlarımızın yararına adımlar atmaya devam ediyoruz.” ifadesini kullanan Işıkhan, sigortalıların kısa çalışma ödeneğinden daha fazla yararlanabilmesi için son 3 yılda gereken minimum prim ödeme gün sayısının 600 günden 450 güne indirileceğini hatırlattı.

Teşvik başvuru sürelerinin uzatılacağını belirten Işıkhan, şöyle konuştu:

“Nitelikli ve belgeli iş gücü sağlamak amacıyla mesleki yeterlilik belgesine sahip vatandaşlarımız ile istihdama katılım için özel politikaya ihtiyaç duyan kadın ve gençlerimize destek oluyoruz. 31 Aralık tarihine kadar uygulanmaya devam edecek teşvik dönemi, 2025 yılına kadar geçerli olan ve 54 aya kadar vade imkanı bulunan sözleşme, 31 Aralık’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdiriyle duyuruldu. “2026 yılına kadar uzatılabilir. Böylece vatandaşlarımızın oluşabilecek mağduriyetlerinin de önüne geçmiş oluyoruz. vatandaşlarımız.”

Işıkhan, işçi ve işverenin yanında olduklarını belirterek, “Kayıtlı istihdamın korunması ve istihdamın artırılması konusunda işverenlerimize destek veriyoruz. Asgari Ücret Desteğini bu yıl itibarıyla 700 Türk lirasına çıkarıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu