Haber

İngiltere: Rusya eski tanklarını sahaya sürüyor

Rusya-Ukrayna savaşı 1 yılı geride bıraktı.

Savaşın başında Rusya’nın kısa sürede Kiev’i işgal edeceği tahmin edilirken bu iddialar boşa çıktı ve Rus ordusunda teknolojik eksiklikler ortaya çıktı.

İlgili Makaleler

Bu kapsamda Rus ordusunun gücü tartışmaya açılırken, eski envanteri ile savaşta Ukrayna karşısında var olamayışı da Ukrayna’da moral yükseltti.

İlkbaharda yeniden alevlenmesi beklenen savaş döneminde İngiliz Savunma Bakanlığı bir istihbarat raporu yayınladı.

60 yıllık tankları depolardan tarlalara sürecekler

Raporda, Rusya’nın 1961 üretimi T-62 tipi Sovyetler Birliği dönemi tanklarını depolardan çıkarıp savaş alanına koyacağı bilgisi yer aldı.

İngiltere’nin konuyla ilgili raporunda şu ifadeler kullanıldı:

“Rus ordusu, ağır zırhlı araç kayıplarını telafi etmek için 60 yıllık T-62 ana muharebe tanklarını konuşlandırarak yanıt vermeye çalışıyor. Rusya’nın önde gelen tank kuvveti olduğu varsayılan 1.Muhafız Tank Ordusu birimlerinin bile önceki kayıpları telafi etmek için T-62’lerle yeniden donatılması gerçekçi bir ihtimal.

Son olarak 1954 yılında karaya çıkan Rus BTR-50 zırhlı işçi gemilerinin ilk kez Ukrayna’da konuşlandırıldığı belirlendi. 2022 yazından bu yana, depolardan yaklaşık 800 T-62 alındı ​​ve bazıları, muhtemelen gece etkinliklerini artıracak güzelleştirilmiş nişan alma sistemleriyle donatıldı.

Ancak, bu eski araç varyantlarının günümüz savaş alanında pek çok zayıf noktası var.”

kelkithaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu