Haber

İmamoğlu, AK Parti’ye işaret etti: ‘Kurnaz bir aldatma yolculuğu…’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin atık sularının Marmara Denizi’ne akışını sonlandıracak Yeşilköy Mahallesi’ndeki “Ataköy Atıksu Tüneli” inşaatında incelemelerde bulundu.

Tünel kazı işini yürüten TBM (Tünel Açma Makinesi) cihazının Yeşilköy şantiyesine gelişine tanıklık eden İmamoğlu, İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’dan projenin gelinen aşaması ve inşaat çalışmaları hakkında bilgi aldı. sonraki süreç.

Projenin tanıtım filmini izleyen İmamoğlu, “Bu çok değerli bir hizmet. Aslında bu yer altı tüneli çalışması İstanbul’umuzun altyapısıyla ilgili attığımız adımların görünmeyen ama çok güçlü bir çizgisidir. Küçükçekmece Gölü’nün doğu yakasındaki, özellikle atıksu noktasındaki alanların toplandığı ve ön arıtmayla denize deşarj edildiği arıtma tesisinin tamamen devre dışı bırakılarak bir sistem kurulması adımları bunlar. “Yani Küçükçekmece’de ön arıtma yerine ileri biyolojik arıtmamızı Ataköy’de, ileri biyolojik arıtmamızı da Haramidere’de devreye alma meselesidir” dedi.

‘DİKKATLE HAREKET ETTİĞİMİZ HER AŞAMA MARMARA DENİZİNİN ÖLÜMÜNÜ HIZLANDIRIYOR’

İmamoğlu özetle şunları söyledi:

“Yaklaşık 3 yıl önce başlattığımız tüm bu çalışmalar hep birlikte, aynı sürede, ileri biyolojik arıtma yapılmadan bir damla atık suyun bile Marmara’ya aktarılmadığı bir sistemin hayata geçirilmesini sağlayacak. Marmara Denizi çok yeni oluşmuş bir iç denizdir. Dolayısıyla çok özel ama aynı zamanda korunması gereken hassas bir alandır. Bilim adamlarının deyimiyle gelecekte dikkatsizce attığımız her adım, Marmara Denizi’nin ölümünü hızlandırıyor.

Yaptığımız her şeyi doğayı nasıl koruyacağımızı temel almaya çalışıyoruz. Evet, burada yaptığımız bu yatırımın planlanması, projelendirilmesi ve imalatı biraz zaman alıyor. Ancak keşke bu çalışmalar yıllar önce tamamlanıp toplansaydı bu şehrin gündemine alınsaydı. İstanbul’un atık sularının Marmara Denizi’ne, hatta Karadeniz’e, sevgili Boğaziçi’ne ve Haliç’e deşarjını tamamen ortadan kaldıracak bir çalışma yürütüyoruz. Böylece, Marmara Denizi’nin başına gelen büyük kötülüğü ortadan kaldırmış olacağız.”

‘KANAL İSTANBUL’DAN TEK KELİME BİLE SÖYLEMİYORLAR’

“Şunu söyleyeyim, bu kadar hassas bir şehirde, bu kadar hassas bir ilçede ve sakinlerinin duyarlı olduğu bir ortamda; En değerli ihanet olan Kanal İstanbul ihanetini hep birlikte erteledik. Bugüne kadar erteledik. Biz yaptırmadık. Farkındaysanız artık konuşmalarına izin vermiyoruz. Tek kelime bile edemiyorlar. Neden? Oy hesaplaması için. Bu çok kurnazca bir aldatma gezisidir. Bu aldatma sorunu çok önemlidir. Hani daha önce ‘aldatıldık’ diye tanımladıkları psikolojinin aslında onların anlayışlarında ve ruh hallerinde ‘aldatma’ ve ‘aldatılma’nın var olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan bundan sonra ne kandırılmalarına, ne de aldatılmalarına izin vereceğiz. Kanal İstanbul’un ne kadar büyük bir tehdit olduğunu milletimize çok detaylı bir şekilde anlatacağız.

Az önce anlattığım Marmara Denizi’nin yok olması noktasında, deyim yerindeyse kötülüğü kızdıran, daha da kötüleştiren, denizi yok eden bir çalışma. Bütün bilim adamları bunu tezleriyle kanıtlamışlardır. Bu durumda bunu dile getirmemeleri lazım… ‘Efendim, toplumun gündeminde olmayan, bizim gündemimizde de yoktur’ cümleleriyle bu milleti uyutamazlar. Milletimizi yaşatacağız, uyanık tutacağız. Ve aldatmalarına izin vermeyeceğiz. Aldanmalarına izin vermeyeceğiz. Nasıl? Bu bir avuç insanın bir daha İstanbul’da iktidar yüzü görmemesini sağlayarak. Burada bir daha asla iktidar olamayacaklar. “Ne aldatırlar, ne de aldanırlar.”

‘İSTANBUL’UMUZDA BİLİM VE AKIL IŞIĞINDA ÇOK ANLAMLI BİR SÜREÇ OLUŞTURDUĞUMUZ İÇİN…’

“İnşallah nasıl ki İstanbul’umuzda bilimin ışığında, aklın ışığında çok dikkatli bir süreç yarattıksa, o bilim ve akıl da Bakırköy’de ve İstanbul’un her semtinde karşımızda duracak ve ona doğru yürüyeceğiz. gelecek o ışıkla birlikte. Bu yatırım İSKİ kurumumuza ait, o kadim kuruma… Dün konuşmamda da söyledim. Unutmayın -şaşırmayın- 90 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün hediyesi ve emanetidir ve İSKİ onun talimatıyla kurulmuştur. Bu çok özel bir durum.

Bu bakımdan Cumhuriyetin bize emaneti olan İSKİ’nin dünyanın en nitelikli altyapı çalışmalarını yürüten, titiz, çevreci bir kurum olması için elimizden geleni yapacağız. Burada süreci yürüten Genel Müdürümüze, tüm yönetim ekibine, tüm çalışma arkadaşlarıma, yüklenici firmamıza, sahiplerine ve çalışanlarına gönülden teşekkür ediyorum. Allah tez zamanda tamamlasın inşallah. Gelin bu süreci bir an önce sonlandıralım ve temiz bir Marmara’ya hep birlikte ulaşalım” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu