Ekonomi

G.Kore gözlemcisi daha iyi hissedar ilişkileri için çağrıda bulundu

SEOUL – Güney Kore Mali Denetim Servisi Başkanı Lee Bok-hyun, şirketlerin hissedarlarına daha yakın ilgi göstermesinin önemini vurguladı. Bu açıklama, hissedar getirilerini arttırmayı amaçlayan reformları uygulayarak yerel borsayı geliştirmeye yönelik daha geniş bir hükümet girişiminin bir parçası olarak geldi.

Aktivist fonlar, şirket temsilcileri ve piyasa uzmanlarıyla yapılan bir toplantıda Lee, şirketleri “hissedarların sesini dikkatle dinlemeye ve makul talepleri konusunda hissedarlarla aktif bir şekilde iletişim kurmaya” çağırdı. Lee, şirketlerin özellikle hissedar değerini artırmak ve sağlam bir yönetişim çerçevesi oluşturmak için çalışırken kaydettikleri ilerlemeyi hissedarlarla paylaşmaları gerektiğinin altını çizdi.

Reform çabaları, Güney Kore’nin yerel şirketlerin uluslararası muadillerine kıyasla düşük değerlenme eğiliminde olduğu bir olgu olan “Kore iskontosu “nu ele alma çabalarının bir parçasıdır. Bu değer düşüklüğü, düşük temettü ödemeleri ve chaebol olarak bilinen büyük, şeffaf olmayan aile holdinglerinin kontrolü gibi faktörlere bağlanıyor.

Şubat ayında borsada işlem gören şirketlerin değerini arttırmaya yönelik bir kurumsal reform planı açıklayan hükümet, önümüzdeki ay programa ilişkin ayrıntılı yönergeleri yayınlamaya hazırlanıyor. “Kurumsal Değer Arttırma Programı” piyasa beklentilerini karşılamak üzere vergi teşvikleri de dahil olmak üzere ilave tedbirlerle genişletilecek. Bu iyileştirmeler, ilk teklifin piyasanın ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığı yönündeki geri bildirimleri takip ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu