Ekonomi

FDA, Poseida’nın miyelom tedavisine Yetim İlaç Statüsü verdi

SAN DIEGO – Klinik aşamada bir biyofarmasötik şirketi olan Poseida Therapeutics, Inc. (NASDAQ: PSTX), bir tür kan kanseri olan multipl miyeloma yönelik araştırma tedavisi P-BCMA-ALLO1 için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) Yetim İlaç Ataması aldı.

Bu atama, ABD’de 200.000’den az kişiyi etkileyen nadir hastalıklara yönelik tedavileri ilerletmeyi amaçlıyor ve vergi kredileri ve onaylandıktan sonra potansiyel yedi yıllık pazar münhasırlığı gibi avantajlarla birlikte geliyor.

P-BCMA-ALLO1, relaps veya refrakter multipl miyelom hastaları için geliştirilmiş, B-hücresi olgunlaşma antijenini (BCMA) hedefleyen bir allojenik kimerik antijen reseptörü (CAR)-T tedavisidir. Poseida’nın Roche ile işbirliğinin bir parçasıdır ve şu anda Faz 1 klinik çalışmasında değerlendirilmektedir.

Aralık 2023’te Amerikan Hematoloji Derneği (ASH) Yıllık Toplantısı’nda sunulan ilk veriler, tedavinin olumlu güvenlik ve ön etkinlik sonuçları ile iyi tolere edildiğini gösterdi.

Şirket, tedavinin olumlu güvenlik profilini, kemik iliğine ulaşma ve kemik iliğinde kalıcı olma yeteneğini ve tedavi amaçlı popülasyonda köprü kemoterapiye ihtiyaç duyulmadığını duyurdu. Daha önce BCMA hedefli tedavi görmüş hastalarda tedavinin etkinliğine ilişkin daha fazla veri 8 Nisan 2024’te Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği (AACR) Yıllık Toplantısında sunulacak.

Poseida Therapeutics, tescilli genetik düzenleme platformları ve şirket içi üretim yetenekleri kullanarak kanser ve nadir hastalıklar için hücre ve gen tedavilerinde uzmanlaşmıştır. Yetim İlaç Ataması, P-BCMA-ALLO1’in multipl miyelom hastalarının karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlarını karşılama potansiyelinin altını çizmektedir.

Tedavinin klinik ilerlemesine ilişkin ek güncellemelerin 2024 yılının ikinci yarısında yapılması beklenmektedir. Bu haber Poseida Therapeutics, Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu