Haber

Erdoğan: Depremde vahim bir yıkımla karşılaşmadık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Küme Toplantısı’nda konuşuyor.

Erdoğan’ın gündeme ait konuşmasından satır başları şöyle:

“Bu sabah erken saatlerde yaşadığımız Düzce sarsıntısını hisseden vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Yaralanan vatandaşlarımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum. Deprem Gölyaka’da çok sayıda binada hasara yol açmakla birlikte, vahim yıkımla karşılaşmadık. Türkiye’yi depreme hazırlamak için 20 yıldır TOKİ projelerinden kentsel dönüşüm projelerine kadar bina altyapılarımızı yeniliyoruz. 2022’yi sarsıntı tatbikat yılı ilan ederek 94 binin üzerinde faaliyet yürüttük. Gölyaka sarsıntısı hem sarsıntı gerçeğinin ne kadar yakınımızda olduğunu hem de yürütülen çalışmaların hızlandırılması gerektiğini göstermiştir.

Dün hizmete açtığımız Artvin Yusufeli Barajı ve HES’in yeni Yusufeli yerleşim yerinin ve Yusufeli yollarının bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Gövde yüksekliği bakımından Türkiye’nin en büyük dünyanın 5. büyük barajı olan Yusufeli üreteceği güç ve depolayacağı su ile ülkemizin gelişmesine çok değerli katkılar sunacaktır. Yusufelili kardeşlerimize ülkemize bu hizmeti kazandırmak için konutlarını, işyerlerini, geçmişlerini geride bırakıp yeni yerleşim yerlerine taşınarak yaptıkları fedakarlık için şahsım milletim ismine teşekkür ediyorum. İlçe merkezindeki konutları ile, işyerleri ile, kamu hizmet binaları ile, köyevleri ile yepisyeni pırıl pırıl çağdaş bir Yusufeli inşa ederek kardeşlerimize şükranlarımızı söz etmeye çalıştık.

BAY KEMAL, NEYİ NERDEN NASIL YAPTIĞIMIZI ÖĞREN, SONRA KAYNAK NEREDEN DEME: Togg’u Türkiye vizyonumuzun teknoloji alanındaki sembolü olarak alkışlarla karşılamıştık. Yusufeli Barajı’na da Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun alt yapı sembolü olarak hoşgeldin diyoruz. Bu abide yapıtın ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyor ve kendilerini tebrik ediyorum. Yılda 5 milyar inşallah buradan geri dönüşüm var. Bu 7 yılda bu gelirle kendini finanse edecek. 35 milyara bu barajımızı ulusal bütçeden gerçekleştirdik. Bay Kemal görüyorsun işte, neyi nerden nasıl yaptığımızı öğren, sonra kaynak nereden deme. Yeri gelir ulusal bütçeden, yeri gelir memleketler arası piyasadan lakin biz yaparız aramızdaki fark bu.

İSTİKLAL SALDIRISI KISA MÜDDETTE AYDINLATILDI: Bugün terör hücumları konusundaki gelişmeleri ve yeni adımları paylaşmak istiyorum. İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı taarruz failleri ve kontaklarıyla kısa müddette aydınlatılmıştır. Bombayı koyan terörist ve yardımcı olanlar adalete teslim edilmiştir. En doruktan en aşağıya kadar bu aksiyona karışan kim varsa kesinlikle bulunacak, hesabı sorulacak. Türkiye artık ülkemize ve milletimize yönelik hücumlara karışan teröristler ile yardım eden herkesi tespit etme, yakalama, cezalandırma gücüne sahiptir. Saldırıyı timsah gözyaşlarıyla kınayanlar, operasyona verdikleri reaksiyonla ortaya çıkmıştır.

KENDİ BAŞIMIZIN DERMANINA BAKMA HAKKIMIZ DOĞMUŞTUR: Suriye’de denetimleri altında tuttukları bölgelerden ülkemize yönelik rastgele bir tehdit gelmeyeceği garantisi veren güçlerin bu kelamlarını tutamadıkları ve tutamayacakları son olayla bir kere daha anlaşılmıştır. Biz yaptığımız her muahede üzere Suriye hudutlarımızla ilgili ahidlerimize de sonuna kadar sadık kaldık. Madem karşımızdakiler kendi kelamlarını tutamıyor yapılan mutabakatın gereklerini yerine getiremiyor, öyleyse bizim kendi başımızın devasına bakma hakkımız doğmuştur” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu