Dünya

Dünyaca Ünlü Bitlis Karakovan Balının Hasadı Başladı

Dünyaca ünlü Bitlis kara kovan balının hasadı başladı

‘Altın Bal’ ödüllü Bitlis Karakovan balının kilosu 800-1000 liradan satılıyor.

BİTLİS – Bitlis’in yüksek rakımlı bölgelerinde kurulan kovanlarda üretilen ‘Altın Bal’ ödülüne sahip dünyaca ünlü Karahive balının hasadı başladı.

Türkiye’de en geç hasadın yapıldığı illerden biri olan Bitlis’te balın kalitesi bilimsel açıdan öne çıkıyor. Kilogramı 800-1000 liradan satışa sunulan Karakovan balına Bitlis ve Türkiye’nin çeşitli illerinin yanı sıra yurt dışından da talep olması üreticileri sevindiriyor. Bitlis’in yüksek rakımlı yaylalarına bırakılan binlerce bitki özünden arıların ürettiği organik Karahive balı birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Bahar aylarında bitki örtüsü güçlü olan yüksek yayla ve dağlara yerleştirilen kovanlarda üretilen organik karahive balı, il ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Bitlis balı, dünyanın en prestijli bal yarışmalarından biri olan Londra Uluslararası Bal Yarışmaları çerçevesindeki tüm testlerden başarıyla geçerek dünya birinciliği elde etti. Yaklaşık 130 ülkeden 153 arıcının katıldığı değerlendirmede Bitlis balının 28 kategoride dünya birincisi seçilmesi, kentteki arıcılara büyük memnuniyet yaşattı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bitlisli bal üreticisi Serdar Nevzat Ersan, dünyaca ünlü Karakovan balının hasadına başladıklarını söyledi. Ersan, “Geleneksel üretim modelimiz olan kil ve gübre karışımı ile kovanlarımızdan elde ettiğimiz kovan ballarımızın hasadına başladık. Bu balları havaların ısınmaya başladığı Ekim ve Kasım aylarında hasat ediyoruz. tamamen soğuk.Bu balları organik tarım mevzuatına uygun olarak üretiyoruz.Geçen yıl Londra’da.’Altın Bal’ ödülü alan balımız burada üretildi.Şehrimiz çiçek kaynakları açısından oldukça zengin.Balımızı Yaklaşık 1200 endemik bitki türüne sahip olan şehrimize Londra’da yapılan yarışma sonucunda yurt dışından çok fazla talep gelmektedir.Bu ödülden sonra talep artışı doğrultusunda tesislerimizde tesislerimiz de bulunmaktadır. “Ürünlerimizi paketleyip ihracata başlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu