Haber

Diyarbakır’da “Su Kardeşliği” toplantısı yapıldı

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nün himayesinde su verimliliğinin artırılması amacıyla “Su Kardeşliği” toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde Su Verimliliği Seferberliği kapsamında 28 belediye arasında “Su Kardeşliği” protokolü imzalandı.

Uygulamayla Batman ile DİSKİ arasında “Su Kardeşliği” protokolü imzalandı.

Proje kapsamında DİSKİ Genel Müdürlük salonunda gerçekleştirilen toplantıda su tasarrufu, fiziksel su kayıpları ve sızıntıları, kuraklık, küresel iklim değişikliği, suyun geleceği ve bilinçsiz tarımsal sulama konuları ele alındı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi toplantıda yaptığı konuşmada, kentte içme suyu kayıp ve sızıntılarının önlenmesi adına değerli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Tutşi şunları söyledi:

“İçme suyu temin ve dağıtım sistemlerindeki su kayıplarının kontrolüne ilişkin yönetmeliğe göre bu oranın 2028 yılına kadar büyükşehir ve il belediyelerinde, diğer belediyelerde ise 2033 yılına kadar kademeli olarak yüzde 25’e düşürülmesi hedeflenmektedir. DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak, Seferberlik çağrısının hemen ardından ise Diyarbakır için daha verimli olacaktır.” “Kendimizi korumak için ne gibi önlemler alabiliriz diye değerlendirmeye başladık. Suyumuzu korumanın sadece bir vatandaşlık görevi değil, aynı zamanda her birimizin insanlık borcu olduğunu da hatırlatmak isterim.”

DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilen toplantıda, Su İdaresi Genel Müdürlüğü’nün sunumu yapıldı.

Toplantıya Batman Belediye Başkan Yardımcısı Ali Eraslan, Batman Su ve Kanalizasyon Müdür Yardımcısı Murat İşcan ve teknik çalışanlar katıldı.

Toplantının ardından öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla Mehmet Sabri Hoş İlköğretim Okulu ziyaret edildi.

Etkinlikte okulun önündeki bilgilendirme aracında öğrencilere suyun değeri anlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu