Haber

Avrupalı ​​Müttefikler İsveç’in NATO’ya Katılımını Memnuniyetle Karşılıyor

Avrupalı ​​müttefikler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO’ya katılımını onaylamasını memnuniyetle karşıladılar.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı paylaşımda “İşbirliğini artıracak. Sonraki adımları sabırsızlıkla bekliyorum.” Sözlerine yer verdi.

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, X paylaşımında ülkesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, İsveç’in İttifak’a katılımı yönünde önemli bir adım atıldığını vurguladı.

Avrupa’nın güvenliğinin kolektif bir çaba olduğunu kaydeden Lahbib, “İsveç’in NATO’ya katılmasıyla Avrupa daha güvenli hale gelecek ve ittifakımız daha da güçlenecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen, “Üyeliğini çok yakında kutlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz” başlıklı paylaşımında şunları söyledi: Belirtti:

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, sosyal medya paylaşımında İsveç’in 32. NATO müttefiki olması açısından söz konusu kararın önemli olduğunun altını çizerken, Cumhurbaşkanı Alar Karis ise “ABD/Transatlantik güvenliğini artırmaya ve Atlantik’i tersine çevirmeye önemli ölçüde yaklaştık” dedi. Baltık Denizi’nin NATO denizine dönüşmesi. “Artık bütün gözler Macaristan’da ve herkes İsveç’in bir an önce katılmasını bekliyor.” yorumunu yaptı.

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, paylaşımında şunları söyledi: “Vilnius’taki NATO zirvesinde varılan anlaşmaların kademeli olarak hayata geçirildiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. İsveç’in NATO’ya üyeliği, daha güvenli bir Baltık Denizi bölgesi ve daha güçlü bir ittifak için önemli bir adım olacaktır. ” Sözlerine yer verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, sosyal medya hesabından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararından memnun olduğunu belirterek, “İsveç’in üyeliği, Baltık Denizi bölgesinde güvenliği artıracak ve tüm ittifakı daha güçlü hale getirecek. İsveç’in üyeliğiyle, Finlandiya’nın üyeliği de devam edecek” dedi. da tamamlanacak.” dedi.

Eski Finlandiya Başbakanı ve cumhurbaşkanı adayı Alexander Stubb, “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onayladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Macaristan’ın onayının ardından ittifakımız her zamankinden daha güçlü olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Letonya Devlet Başkanı Edgars Rinkevics de hesabına “Bir üyemiz olacak” diye yazdı. O paylaştı.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, X paylaşımında İsveç’in katılımıyla NATO bünyesinde oluşturulacak İskandinav bölgesinin ortak güvenliği güçlendireceğini vurguladı.

NATO’dan Macaristan’a çağrı

NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Michal Szczerba, X mesajında, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonuna desteklerinden dolayı şükranlarını sunarak, “Macaristan Ulusal Meclisindeki meslektaşlarıma, Katılım süreci mümkün olan en kısa sürede.” Belirtti:

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM’nin kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, Macaristan’ın onay sürecini bir an önce tamamlayacağına olan güvenini dile getirdi.

Stoltenberg, “Vilnius’ta yapılan zirvede tüm NATO müttefikleri İsveç’i ittifakımıza davet etme konusunda anlaştılar ve İsveç de taahhütlerini yerine getirdi. İsveç’in üyeliği NATO’yu daha güçlü hale getirecek ve hepimizi daha özgüvenli hale getirecek.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu