Ekonomi

ABD İstihbarat Şefi, Çin’in ABD seçimlerinde TikTok’tan yararlanabileceğini söyledi

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nde yakın zamanda yapılan bir oturumda, Çin’in yaklaşan 2024 ABD seçimlerini etkilemek için sosyal medya platformu TikTok’u kullanabileceği ihtimalini kabul etti. Bu endişe Salı günü yapılan komite oturumunda Demokrat Temsilci Raja Krishnamoorthi’nin Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) TikTok’u seçimleri etkilemek için kullanma olasılığını sorması üzerine gündeme geldi.

Haines, Krishnamoorthi’ye “ÇKP’nin bunu kullanabileceğini göz ardı edemeyiz” şeklinde yanıt verdi. Temsilciler Meclisi’nin Çin’le ilgili seçkin komitesinde en kıdemli Demokrat olarak görev yapan Krishnamoorthi ve komitenin Cumhuriyetçi başkanı Mike Gallagher, geçtiğimiz günlerde TikTok’un Çinli sahibi ByteDance’ı yaklaşık altı ay içinde uygulamayı satmaya zorlayacak bir yasa önerisinde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılan TikTok’un 170 milyon Amerikalı kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Önerilen yasa tasarısının, onay için üçte iki çoğunluk gerektiren hızlı izleme kurallarının ardından Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi’nde oylanması planlanıyor. Başkan Joe Biden, tasarının geçmesi halinde yasalaşması için imzalayacağını ifade etti.

Pazartesi günü yayınlanan ABD İstihbarat Topluluğunun 2024 Yıllık Tehdit Değerlendirmesi, 2022 ABD ara seçimleri sırasında, Çin hükümetinin propaganda şubesi tarafından kontrol edilen TikTok hesaplarının her iki büyük partiden siyasi adayları hedef aldığını ortaya koydu.

Bu iddialara rağmen TikTok, ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle hiçbir zaman paylaşmadığı ve paylaşmayacağı yönündeki tutumunu sürdürüyor. Bir satış potansiyeli ve TikTok’un altı aylık zaman dilimi içinde elden çıkarılıp çıkarılamayacağı, özellikle de Çin’in böyle bir satışı onaylayıp onaylamayacağı belirsizliğini koruyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu