Ekonomi

ABD borsalarındaki yoğunlaşma küresel normları yansıtıyor

ABD hisse senedi piyasasındaki yoğunlaşma, bazı ölçütlere göre en güçlü seviyesinde olsa da, yaklaşan bir felaketin habercisi olmayabilir. Morgan Stanley (NYSE:MS) Yatırım Yönetimi’nden Michael J. Mauboussin ve Dan Callahan tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz, tarihsel olarak Wall Street’in yoğunlaşmanın arttığı dönemlerde daha yüksek getiriler elde ettiğini ortaya koymaktadır. Bu model, sağlam temellere dayanan mevcut teknoloji öncülüğündeki patlama tarafından desteklenmektedir.

Geçen yılın sonu itibariyle ABD hisse senedi piyasası dünyanın en büyükleri arasında en konsantre piyasa olmayıp, ulusal piyasa değerinin yaklaşık %30’unu oluşturan ilk 10 hisse senediyle en az konsantre dördüncü piyasa konumundadır. Bu durum, ABD’yi piyasa yoğunluğu açısından Hindistan, Japonya ve Çin’in gerisinde bırakırken, İsviçre, Fransa ve Avustralya gibi ülkeler daha uç seviyeler sergilemektedir.

Yapay zeka ve teknolojide devam eden patlama, özellikle de Nvidia hisselerindeki yükseliş, analistlerin ilk 10 hisse senedinin şu anda ABD piyasa değerinin %35’ini temsil ettiğini tahmin etmelerine yol açtı. Bu değişim önemli olmakla birlikte münferit değildir. 1989’dan 2011’e kadar 47 hisse senedi piyasasını kapsayan 2020 tarihli bir çalışma, ortalama ilk 10 hisse senedi ağırlığının %48 olduğunu göstermiştir.

ABD piyasasının önemi, ilk bir, üç veya 10 ABD hisse senedinin küresel olarak diğer ülkelerdeki benzerlerinden daha fazla ağırlığa sahip olmasıyla vurgulanmaktadır; ABD piyasa değeri geçen yıl küresel hisse senedi piyasa değerinin yaklaşık %60’ını oluşturmuştur ve bu rakam muhtemelen artmıştır.

Piyasanın sağlamlığını vurgulayan S&P Dow Jones Indices kıdemli endeks analisti, Apple (NASDAQ:AAPL), Nvidia ve Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un birlikte küresel piyasa değerinin %10,6’sını oluşturduğunu belirtiyor. Nvidia tek başına bu yıl S&P 500‘ün toplam getirisine önemli ölçüde katkıda bulundu ve hisseleri %140’ın üzerinde artış gösterdi.

ABD’nin en büyük hisse senetlerinin piyasa değeri ve kazançlarındaki yoğunlaşma da artmıştır. 2014’ten 2023’e kadar olan on yıllık dönemde bu şirketlerin piyasa değeri ortalama %19 ve toplam ABD kazançlarındaki payı %47 olmuştur. Geçen yıl bu rakamlar piyasa değeri için %27’ye ve kazanç payı için %69’a yükseldi.

1950’den bu yana tarihsel veriler, S&P 500’ün yoğunlaşmanın arttığı dönemlerde tipik olarak ortalamanın üzerinde getiri sağladığını göstermektedir. Bu eğilim özellikle 1990’ların sonundaki dotcom patlaması ve ardından gelen çöküş sırasında belirgindi.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde finans profesörü olan Hendrik Bessembinder tarafından yapılan bir araştırmaya göre, artan yoğunlaşma eğilimi yeni değil. Bessembinder’in araştırması, internet tabanlı ekonominin ‘kazanan her şeyi alır’ sonuçlarını güçlendirmesiyle birlikte bu durumun on yıllardır devam ettiğini gösteriyor.

Halka açık ABD hisse senetlerine yapılan yatırımlar 1926’dan 2022’ye kadar 55 trilyon doların üzerinde hissedar zenginliği yaratmış, ancak bireysel hisse senetlerinin yarısından fazlası hissedar zenginliğini azaltmıştır. En iyi firmalar sürekli olarak hissedarların net servet yaratımının önemli bir kısmını oluşturmuştur.

Sonuç olarak, ABD hisse senedi piyasasındaki mevcut yoğunlaşma seviyesi yüksek olsa da, bu uzun süredir var olan ve gelecekte de devam etmesi muhtemel bir özelliktir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu